
Beseda Islandija v ušesu mnogih sproži asociacije na čarobni severni sij, ki ga povezujemo tudi z ostalimi nordijskimi državami, kot so Norveška, Švedska in Finska. Zaradi svoje neoprijemljivosti in izmuzljivega značaja je pojav pri popotnikih pridobil prav poseben status, saj za srečneža velja vsak, ki mu na svojem potovanju po severnih evropskih državah le uspe ujeti pogled nanj.
Neoprijemljivost severnega sija pa na potovanju na Islandijo nikakor ne sme zasenčiti preostalih izjemnih naravnih lepot otoka. Repertoar naravnih znamenitosti Islandije se razteza med dvema ekstremoma – ognjem in vodo, izjemno visokimi (vulkani) in nizkimi (ledeniki) temperaturami. Med ekstremoma pa se odpira še široka paleta »vmesnih stanj«, ki skupaj z vulkani in ledeniki sooblikujejo pokrajino.
Jih morda že poznate?
1. Vulkani
Več kot 100 vulkanov
K izoblikovanju današnje podobe Islandije, so ključno prispevali vulkani in njihovo delovanje. Na območju otoka lahko najdemo več kot 130 vulkanov, med katerimi je aktivnih le okoli 30. Njihova številčnost je posledica lege otoka, saj se ta nahaja na stičišču evrazijske in severnoameriške tektonske plošče, ki ustvarjata vulkansko aktiven srednjeatlantski hrbet.
Nevarnost ali način življenja?
Čeprav ognjene predstave izbruhlih vulkanov predstavljajo pravi naravni spektakel, nas te vedno znova spomnijo na premoč narave, ki smo ji podrejeni ljudje. Leta 2010 je Islandijo pretresel izbruh vulkana Eyjafjallajökull, ki je z ogromnim oblakom pepela za več tednov ohromil letalski promet po vsej Evropi in s tem tudi vulkansko neaktivne države spomnil na nevarnost, ki jo predstavljajo ognjeni velikani. Vulkanska dejavnost pa za otok ne predstavlja le nevarnosti, temveč tudi način življenja, saj ustvarja vir geotermalne energije, ki zagotavlja ogrevanje in proizvodnjo električne energije za večinski del države.
2. Plaže, odete v črnino
Kako nastane črna brava?
Namigi na vulkansko dejavnost Islandije pa niso vedno tako neposredni kot so visoke gore, ki se zaključujejo z vulkanskimi kraterji. Na svojo prisotnost opozarja tudi s subtilnejšim črnim peskom, ki v kombinaciji z modrino morja ustvarja dih jemajoče poglede. Črnina je posledica kombinacije morja in lave, ki se ob stiku z vodo silovito ohladi in razpoka. Nastale kamnine se zaradi vremenskih vplivov počasi, skozi stoletja, razbijajo v manjše delce, vse do velikosti zrna peska. Rezultat tega so svetovno znane plaže, kot sta npr. Reynisfjara, ki je znana tudi po številnih heksagonalno oblikovanih bazaltnih stolpih, ter Breiðamerkursandur oz. Diamond Beach, na kateri se črnemu pesku pridružijo sveže odlomljeni kosi ledenika, ki v konstrastu s črnino v soncu zasvetijo kot čudoviti ledeni diamanti.
3. Gejzirji
Gejzirji so redek naravni pojav, ki pa ni omejen le na Islandijo. Na svetu skupaj obstaja pet večjih polj gejzirjev, ki se poleg Islandije nahajajo še v Združenih državah Amerike, Rusiji, Čilu in na Novi Zelandiji. Kljub njihovi razpršenosti po svetu, pa je vsem dal ime ravno islandski izvir Geysir.
Skrita dinamika vode pod površjem
Da na površju lahko zagledamo znani gejzirski izbruh vode, je potrebna množica točno določenih pogojev in procesov, ki se vsi skrivoma odvijejo pod površjem. Vse se prične s padavinsko vodo, ki pronica skozi površje, nato pa preko »podzemnega cevovoda«, sestavljenega iz podzemnih komor in tunelov, pripotuje do vročih kamenin. Te vodo postopoma segrevajo, s čemer v »podzemnem cevovodu« narašča tlak, ki v nekem trenutku doseže svoj maksimum in sproži izbruh gejzirja.
Raznolikost gejzirjev
Gejzirji se med seboj razlikujejo po višini, trajanju in pogostosti izbruha ter mehanizmu delovanja. Nekateri delujejo v predvidljivih intervalih, spet drugi v opazovanje vpeljujejo občutek pričakovanja in upanja, saj njihovega izbruha ne moremo predvideti. Prav tako je nepredvidljiva tudi njihova »življenjska doba«, saj je delovanje gejzirjev odvisno od sovpadanja točno določenih pogojev. V kolikor eden izmed pogojev ni več zagotovljen, gejzir preneha delovati.
4. Slapovi
Trije znani islandski slapovi
Geografski položaj Islandiji omogoča nastanek obilice slapov, ki so si na prvi pogled lahko precej podobni, vendar hkrati popolnoma različni. Razlikujejo se predvsem po svoji okolici, ki vsakemu daje unikatne značilnosti. Med znanimi slapovi tako navdušuje dvostopenjski Gullfoss oz. »Zlati slap«, ki je del Zlate krožne poti. Njegova voda pada v globoko razpoko, obdano z bazaltnimi stenami v dveh stopnjah. Dettifoss se ponosno izpostavlja kot najmočnejši slap v Evropi z izjemnim povprečnim vodnim pretokom 193 m³/s. Njegovo bučenje ustvarja zvočno kuliso, ki nas odreže od vsakdanjega sveta in prisili, da za trenutek prisluhnemo moči narave. V nasprotju z Gullfossom in Dettifossom pa slap Goðafoss oz. »Slap bogov« uživa tudi simbolni pomen – simbol prehoda, saj s seboj nosi legendo o islandskem voditelju, ki naj bi vanj v znak sprejetja krščanstva vrgel kipe nordijskih bogov.
Zakaj je na Islandiji toliko slapov?
Odgovor na to vprašanje so ledeniki in razgibano geološko površje. Ledeniki, ki se jim pridružujejo še obilne padavine, omogočajo stalen dotok vode, ki po celotnem otoku ustvarjajo reke z različno pretočnostjo. Razgibano površje, polno prepadov, razpok in teras pa ustvarja idealen teren za padajočo vodo, ki se glede na višino padca in količino vode v tistem trenutku preoblikuje v slapove vseh vrst in oblik.
5. Fjordi
Starodavni in neokrnjeni
Fjordi so še en primer naravnega pojava, za nastanek katerega imajo ključen pomen ledeniki. Ti so v ledeni dobi izdolbli globoke doline, ki jih je po njihovem umiku zalilo morje. Globoki, dolgi in ozki morski zalivi so obdani z visokimi in strmimi gorami, zato je njihova dostopnost, predvsem na zahodnem delu otoka, precej otežena. Vasi na teh območjih so nekoč cvetele kot ribiška središča, preko fjordov so potekale trgovske poti, tukaj so pristajale ladje, ob njih pa so se rodile številne sage in legende. Fjordi so v ljudskem izročilu pogosto skrivali duhove, trole in druga mitska bitja, ki naj bi se ponoči premikala med gorami in morjem. Življenje v fjordih danes ni več tako živahno kot je bilo nekoč, zato je narava tam še precej neokrnjena. Predstavljajo priljubljeno turistično točko, s katero moramo zaradi občutljivosti narave ravnati še posebno pazljivo in spoštljivo.
6. Ledeniki
Mogočni tihi velikani
Ogenj in voda, vulkani in ledeniki so tisti, ki so izoblikovali pokrajino Islandije, jo vedno znova spreminjajo in bodo za njeno podobo odgovorni tudi v prihodnjih časih. Za razliko od statičnih ognjenih, se ledeni velikani neprestano počasi in tiho premikajo ter za sabo puščajo doline, jezera in pečine. Ledeniki nastanejo s stoletnim procesom plastenja snežnih padavin, ki se ob lastni teži postopoma preoblikujejo v trd in gost led. Vsakoletne zimske padavine sneg kopičijo, nizke temperature pa ga čez leto tudi ohranjajo.
Vatnajökull
Otok se poraja s številnimi ledeniki, med katerimi je najbolj znan Vatnajökull, največji islandski ledenik in drugi največji v Evropi, ki pokriva kar 10 % površine države. Njegova debelina dosega do 950 metrov, pod njim pa se skrivajo številni vulkani. Kljub njegovi mogočnosti pa se tudi ta zaradi povišanih povprečnih temperatur postopoma tali in tiho hiti proti usodi ledenika Okjökull, ki ga je Islandija leta 2019 uradno razglasila za »mrtvega«.
Ogenj in voda
Islandija pooseblja dva izmed štirih temeljnih elementov, ki jih je že v 5. stoletju pr. n. št. opisal filozof Empedokles – ogenj in voda. Ta dva elementa se na otoku nenehno prepletata, trčita, dopolnjujeta in v tej neprestani napetosti ustvarjata eno najbolj osupljivih pokrajin na svetu.
Otok predstavlja deželo nasprotij, kjer se vroča lava izliva pod ledenimi pokrovi, kjer slapovi padajo s črnih pečin, kjer se gejzirji dvigajo proti nebu in kjer fjordi tiho režejo v kamnito obalo. Gre za kraj, kjer občutek divjine, surovega severa in dotika vulkanske preteklosti ni le estetska izkušnja, temveč globoko čutno srečanje z naravo, ki je človek ne more obvladati, lahko pa jo spoštuje.
Čeprav severni sij pogosto pritegne prvo pozornost popotnikov, je pravi čar Islandije v tem, kar ostane tudi takrat, ko nebo ostane temno. Vulkani, črne plaže, gejzirji, slapovi, fjordi in ledeniki skupaj sestavljajo neponovljiv naravni mozaik, ki nas vabi ne le k opazovanju, temveč tudi razumevanju prostrane narave.