Senegal

Med ritmom bobnov in utripom Atlantika

Senegal, zahodnoafriška država z izjemno kulturno raznolikostjo, je znana po toplini svojih prebivalcev in gostoljubju, ki ga domačini imenujejo teranga. Dežela, kjer se zlati pesek Sahare stika z modrino Atlantika, ponuja potovanje skozi čas in tradicijo. Prestolnica Dakar utripa v ritmih mbalaxa in ulične umetnosti, medtem ko otok Gorée ohranja spomin na tragično obdobje trgovine s sužnji. Senegal očara z živahno glasbo, kulinariko in nasmejanimi ljudmi, ki s ponosom ohranjajo svojo dediščino.

V svetu mangrov, savan in kulturne raznolikosti

Naravne lepote Senegala segajo od labirintov mangrov v delti Saloum do prostranih savan in tropskih gozdov v notranjosti dežele. V narodnem parku Djoudj lahko opazujemo več milijonov ptic selivk, medtem ko v naravnem rezervatu Bandia srečamo žirafe, nosoroge in številne druge živali. Ob obisku ribiških vasic, kolonialnega Saint-Louisa ali skrivnostne puščave Lompoul popotnik doživi pravo srce Afrike. Senegal ni le država, je doživetje, ki se vtisne globoko v spomin.

Potovanje v Senegal

Zakaj v Senegal?

Osnovni podatki o Senegalu

Imate vprašanje?

Senegal ima tropsko podnebje z dvema izrazitima sezonama: suho sezono (od novembra do maja) in deževno sezono (od junija do oktobra). V suhem obdobju prevladuje sončno in toplo vreme, zlasti ob obali, medtem ko je v notranjosti lahko zelo vroče. Deževna sezona prinese krajše, a močne nalive.
Priporočamo lahka, zračna, udobna in svetla oblačila iz naravnih materialov. Za safari je priporočljivo, da ste oblečeni v neopazne pastelne barve: rjava, zelena, bež, kaki ali druga nevtralna barva (da ne pritegnete pozornosti in ne prestrašite živali). Oblačila naj pokrivajo roke in noge, ki bodo tako bolje zavarovane pred soncem in piki insektov. Priporočljivo je imeti s seboj več slojev oblačil, tako da lahko posamezne kose odložite z naraščanjem temperature čez dan in oblečete zvečer, ko se temperature spustijo pod 20 °C. Za zvečer je primeren topel pulover ali jakna iz flisa. Obutev naj bo čim bolj udobna – najprimernejši so dobri športni čevlji, primerni za hojo in hladnejše večere, ter odprti čevlji s solidnim gumijastim podplatom za čez dan in dnevne vožnje.

Med safarijem vedno poslušajte in sledite navodilom vašega vodnika voznika, oni so strokovnjaki, ko gre za divjino. Nikoli ne izstopajte, če vam vodnik tega posebej ne naroči. Morda se zdi varno, vendar se nikoli ne ve, kaj se skriva v visoki travi. Živali nikoli ne kličite ali hranite. Poskušajte ostati čim bolj tiho in mirno, da jih ne prestrašite. Za fotografiranje živali večinoma ni dovolj zgolj fotoaparat na telefonu – potreben je namreč dober zoom.

Poleg primernih oblačil in obutve ne pozabite spakirati še zaščite pred soncem (pokrivalo, sončna očala, sončna krema z višjim faktorjem zaščite, balzam za ustnice) in prahom (ruta), fotoaparata, daljnogleda za opazovanje živali, kopalk in brisače (v lodgeih so pogosto bazeni) ter učinkovitega sredstva zoper mrčes. Priporočamo, da na pot vzamete tudi dovolj veliko zalogo baterij ipd. Enako velja tudi za zdravila, ki jih jemljete redno, oz. za priročno potovalno lekarno.

 

Zaradi dinamike potovanja (naše prevozno sredstvo vse dni je večje terensko vozilo, ki nima veliko prostora za prtljago) priporočamo zmeren obseg prtljage. Če je le možno, na pot ne vzamete trdih/plastičnih kovčkov, saj so lahko precejšen problem pri zlaganju prtljage, poleg tega lahko zaradi pritiska in tresljajev med vožnjo po makadamskih in blatnih cestah počijo.

Senegal je znan po konceptu teranga, kar pomeni iskreno gostoljubje. Spoštovanje starejših, prijazni pozdravi in mirna komunikacija so zelo cenjeni. V muslimanskih skupnostih se izogibajte javnemu izkazovanju naklonjenosti in poskrbite za primerna oblačila.

Ob obisku tradicionalnih skupnosti v Senegalu je ključno, da se predstavimo z vso spoštljivostjo. Ob prihodu se z vodnikom najprej obrnemo na vodjo skupnosti, mu razložimo namen našega obiska ter zaprosimo za dovoljenje za vstop v vas, pogovor z domačini in morebitno fotografiranje. Tudi med obiskom posameznih domov, hlevov ali zemljišč velja pravilo – za vsak stik prosimo za soglasje lastnika. Življenje v teh skupnostih je tesno prepleteno z naravo, živalmi in duhovnimi simboli, kar zahteva razumevanje njihovega odnosa do prostora.

Če želimo kaj podariti, naj bo ta v skladu z lokalnim okoljem. Izognimo se predmetom, ki bi vnašali elemente globalizacije, kot so sladkarije, plastične igrače ali rabljena oblačila. Namesto tega podarimo izdelke, kupljene na lokalnih tržnicah, kot so tkanine ali osnovna živila. Zdravila, ki jih želimo donirati, vedno predamo pristojnemu zdravstvenemu osebju.
V večjih mestih in turističnih središčih v Senegalu je hrana večinoma varna za uživanje. Priporočljivo je uživati dobro kuhano ali pečeno hrano, piti stekleničeno ali prekuhano vodo ter posegati po olupljenem sadju. Previdnost velja pri ulični hrani, ledenih kockah ter surovih solatah, predvsem v manjših krajih, kjer higienski standardi lahko nihajo. Senegalska kulinarika sicer navdušuje z bogatimi okusi in svežimi sestavinami – obvezno poskusite thieboudienne, nacionalno jed iz ribe, zelenjave in riža.
Priporočena so cepljenja za hepatitis A in B, tifus in po potrebi steklino. Rumena mrzlica ni potrebna, razen če prihajate iz območij, kjer je endemična. Preventiva proti malariji (tablete) je priporočljiva predvsem pri potovanjih v vzhodni in južni del Senegala, vključno z regijo Kedougou in narodnim parkom Niokolo-Koba. Več o skrbi za svoje zdravje na poti si preberite na spletni strani Zdravi na pot ali se posvetujte v najbližji Ambulanti za potnike.
Uradna valuta je Zahodnoafriški CFA frank (XOF). Najlažje je menjati evre. Kreditne kartice se uporabljajo omejeno, zato je priporočljivo imeti gotovino pri sebi, zlasti zunaj mest.
Senegal velja za eno najvarnejših držav Zahodne Afrike. Kljub temu je potrebna osnovna previdnost, zlasti na tržnicah in v večjih mestih. Večina obiskovalcev potuje brez težav.
Pokritost z mobilnim signalom je dobra, prav tako dostopnost interneta v mestih in hotelih. Priporočamo lokalno SIM kartico z internetnim paketom. Za oddaljene kraje je koristna prenosna baterija.
Električna napetost je 230 V / 50 Hz, uporabljajo se vtičnice tipa C in E, zato adapterji niso potrebni za evropske naprave. V bolj odročnih predelih elektrika včasih ni stalna.

Ni pomembno samo kam, temveč tudi s kom!

Z vami delimo več kot trideset let izkušenj in znanja. Bogatejši boste za to. Vaš prosti čas je skrbno načrtovan. Okusite kulturo, vdihnite naravo, sprehodite se med lokalci različnih dežel in mest ter odkrjite skrivnosti za ovinkom. Popeljali vas bodo naši izkušeni vodniki, ki radi delajo za našo agencijo – za vašo Ars longo.

Potujte udobno!

Vedno si prizadevamo, da je pot čim bolj udobna in brez zapletov. Če je mogoče, se izogibamo nočnih voženj in dolgih čakanj na letališču.

Spoznajte več!

Poleg svetovnih znamenitosti boste z nami odkrili tudi številne skrite bisere. Programi so skrbno pripravljeni za najboljši izkoristek časa.

Pustite se razvajati!

V večino naših ponudb je vključen polpenzion. Poleg znamenitosti poskušamo v programe vključiti tudi druga doživetja za vse čute.

Mnenja naših potnikov

Pošljite povpraševanje

Imate vprašanje glede potovanja ali se zanimate le informativno? Bi želeli, da pripravimo program po meri za vas ali za skupino, s katero potujete? Pošljite nam povpraševanje, odgovoril vam bo naš poznavalec.